200BXA22M10X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 565
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 713
Nichicon
Würth Elektronik
In Stock: 514
Würth Elektronik
In Stock: 235
Chinsan (Elite)
In Stock: 769
Image for 200BXA22M10X20 is not available
200BXA22M10X20
DigiKey Part Number
200BXA22M10X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200BXA22M10X20
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
200BXA22M10X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C