16ZLK680MT78X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.197
Datasheet
In Stock: 359
Würth Elektronik
In Stock: 119
Würth Elektronik
In Stock: 771
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
KYOCERA AVX
In Stock: 876
Surge
Surge
Nichicon
In Stock: 994
Nichicon
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
16ZLK680MT78X20
DigiKey Part Number
16ZLK680MT78X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLK680MT78X20
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16ZLK680MT78X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
714 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.38 A @ 100 kHz
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C