16YXA1000MEFC10X16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 406
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Upgrade
Chemi-Con
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 642
Chemi-Con
In Stock: 697
Surge
In Stock: 441
Nichicon
Nichicon
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
16YXA1000MEFC10X16
DigiKey Part Number
16YXA1000MEFC10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXA1000MEFC10X16
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXA1000MEFC10X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
768 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C