16MH547MEFC6.3X5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
16MH547MEFC6.3X5
DigiKey Part Number
16MH547MEFC6.3X5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MH547MEFC6.3X5
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16MH547MEFC6.3X5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
56 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
84 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C