10ZLG100MEFC6.3X7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 120.657
Datasheet
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
10ZLG100MEFC6.3X7
DigiKey Part Number
1189-1070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLG100MEFC6.3X7
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
10ZLG100MEFC6.3X7 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
129.6 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C