10SEV22M4X5.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 1.000
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
KEMET
22 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
10SEV22M4X5.5
DigiKey Part Number
10SEV22M4X5.5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10SEV22M4X5.5
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10SEV22M4X5.5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C