10ML100M6.3X7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 120.498
Datasheet
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
10ML100M6.3X7
DigiKey Part Number
10ML100M6.3X7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ML100M6.3X7
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
10ML100M6.3X7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C