RFN10BM6STL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 1.680
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 18.293
Datasheet
Diode 600 V 10A Surface Mount TO-252
TO-252
RFN10BM6STL
DigiKey Part Number
846-RFN10BM6STLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RFN10BM6STLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RFN10BM6STLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFN10BM6STL
Description
DIODE STANDARD 600V 10A TO252
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-252
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 10 A