RB508FM-40SFHT106
DigiKey Part Number
846-RB508FM-40SFHT106TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB508FM-40SFHT106CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB508FM-40SFHT106DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB508FM-40SFHT106
Description
DIODE ARR SCHOTT 40V 80MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 80mA Surface Mount SC-70, SOT-323
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
35 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
80mA
Supplier Device Package
SOT-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
590 mV @ 40 mA