MCR18EZHJ225 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 13.805
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 9.838
Datasheet
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Upgrade
Bourns Inc.
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
2.2 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZHJ225
DigiKey Part Number
RHM2.2METR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZHJ225
Description
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZHJ225 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)