MCR18ERTJ165 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Bourns Inc.
Upgrade
Panasonic Industry
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Similar
1.6 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18ERTJ165
DigiKey Part Number
RHM1.6MCKTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18ERTJ165
Description
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18ERTJ165 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)