MCR10EZPJ120 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 24.346
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
YAGEO
12 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR10EZPJ120
DigiKey Part Number
RHM12ARTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR10EZPJ120
Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR10EZPJ120 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)