MCR03EZPFX2802 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 51.819
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
In Stock: 44
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 8
KOA Speer Electronics, Inc.
28 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03EZPFX2802
DigiKey Part Number
RHM28.0KHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03EZPFX2802
Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03EZPFX2802 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)