RC1608F2802CS
DigiKey Part Number
1276-4783-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-4783-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608F2802CS
Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
28 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1608F2802CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)