MCR03EZPFX1201 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 84.854
Vishay Dale
In Stock: 459
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
Samsung Electro-Mechanics
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
1.2 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03EZPFX1201
DigiKey Part Number
RHM1.20KHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03EZPFX1201
Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03EZPFX1201 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)