MCR03EZPFX11R3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RHM11.3HTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCR03EZPFX11R3 |
Description | RES SMD 11.3 OHM 1% 1/10W 0603 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 11.3 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCR03EZPFX11R3 Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200 |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |