BZX84C2V7LFHT116
DigiKey Part Number
BZX84C2V7LFHT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C2V7LFHT116CT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C2V7LFHT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C2V7LFHT116
Description
DIODE ZENER 2.7V 250MW SSD3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 250 mW ±5.56% Surface Mount SSD3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C2V7LFHT116 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.56%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SSD3
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms