BU25TD3WG-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 7.499
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 20.987
Datasheet
Diodes Incorporated
Richtek USA Inc.
Richtek USA Inc.
ABLIC Inc.
ABLIC Inc.
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-SSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BU25TD3WG-TR
DigiKey Part Number
BU25TD3WGTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU25TD3WGCT-ND - Cut Tape (CT)
BU25TD3WGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU25TD3WG-TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 5-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BU25TD3WG-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
5-SSOP
Voltage Dropout (Max)
0.54V @ 200mA