BP5277-33 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 1.375
Datasheet
Similar
Recom Power
In Stock: 2.377
Datasheet
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 8V - 32V Input
BP5277-33
DigiKey Part Number
BP5277-33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP5277-33
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
1.65 W
Series
Packaging
Tray
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
76%
Type
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
8V
Size / Dimension
1.04" L x 0.64" W x 0.24" H (26.4mm x 16.3mm x 6.2mm)
Voltage - Input (Max)
32V