BD15HA3MEFJ-ME2
DigiKey Part Number
846-BD15HA3MEFJ-ME2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD15HA3MEFJ-ME2
Description
IC REG LIN 1.5V 300MA 8-HTSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-HTSOP-J
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD15HA3MEFJ-ME2 Models
Category
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Mfr
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
8V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 300mA