BD12KA5WFP-E2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BD12KA5WFP-E2
DigiKey Part Number
846-BD12KA5WFP-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD12KA5WFP-E2
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA TO252-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BD12KA5WFP-E2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
0.35 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
550 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V