2SD1664T100Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 2.686
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2.500
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 909
Bipolar (BJT) Transistor NPN 32 V 1 A 150MHz 2 W Surface Mount MPT3
2SD1664T100Q
DigiKey Part Number
846-2SD1664T100QTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-2SD1664T100QCT-ND - Cut Tape (CT)
846-2SD1664T100QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SD1664T100Q
Description
TRANS NPN 32V 1A MPT3
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 100mA, 3V
Mfr
Power - Max
2 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
150MHz
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
32 V
Supplier Device Package
MPT3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 50mA, 500mA