Image for 72401L35DB is not available
72401L35DB
DigiKey Part Number
72401L35DB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72401L35DB
Description
IC FIFO ASYNC 64X4 20NS 16CDIP
Customer Reference
Detailed Description
Asynchronous FIFO 256 (64 x 4) Uni-Directional 35MHz 20ns 16-CDIP
Category
Current - Supply (Max)
45mA
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Bus Directional
Uni-Directional
Series
Expansion Type
Depth, Width
Packaging
Tube
Programmable Flags Support
No
Part Status
Obsolete
Retransmit Capability
No
DigiKey Programmable
Not Verified
FWFT Support
Memory Size
256 (64 x 4)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Function
Asynchronous
Mounting Type
Through Hole
Data Rate
35MHz
Package / Case
16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Access Time
20ns
Supplier Device Package
16-CDIP
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V