REC15-4815D/H2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 36V - 75V Input
RECOM REC Series DC to DC Converters | Digi-Key Daily
REC15-4815D/H2
DigiKey Part Number
REC15-4815D/H2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC15-4815D/H2
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
2 kV
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C
Number of Outputs
2
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)