REC15-4815D/H2/M
DigiKey Part Number
REC15-4815D/H2/M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC15-4815D/H2/M
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
REC15-4815D/H2/M Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Features
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C
Efficiency
86%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA