RAC05-3.3SA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Recom Power
In Stock: 9
Datasheet
Similar
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 1.5A 90 ~ 264 VAC Input
RECOM RAC AC/DC Power Modules | Digi-Key Daily
RAC05-3.3SA
DigiKey Part Number
RAC05-3.3SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-3.3SA
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RAC05-3.3SA Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Features
SCP
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
62%
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
3.3V
Line Regulation
±0.3%
Current - Output (Max)
1.5A
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
5 W