Q2-F3X-1/4-01-SS250FT
DigiKey Part Number
Q2F3X014B-1R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F3X-1/4-01-SS250FT
Description
HEATSHRINK BLK 1/4X1.5" 50=50PC
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 3 to 1 Black 0.125' (38.10mm, 1.50")
Category
Recovered Wall Thickness
0.026" (0.66mm)
Mfr
Material
Series
Features
Corrosion Resistant, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
0.125' (38.10mm, 1.50")
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.080" (2.03mm)