Q2-F-1/16-01-SS1000FT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Daburn Electronics
In Stock: 629
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 0.333' (101.60mm, 4.00")
Heat Shrink Tubing
Q2-F-1/16-01-SS1000FT
DigiKey Part Number
Q2F116B-4R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F-1/16-01-SS1000FT
Description
HEATSHRK BLK 1/16X4" 50=50PC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.016" (0.41mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
0.333' (101.60mm, 4.00")
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)