Q-150K-1/16-01-SS200M
DigiKey Part Number
Q-150K-1/16-01-SS200M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q-150K-1/16-01-SS200M
Description
HEATSHRINK 1/16"-200M BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 656.2' (200.0m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.010" (0.25mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Cut-Through Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Shrink Temperature
135°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
656.2' (200.0m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)