PG0926.461NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 1.110
Datasheet
460 nH Unshielded Wirewound Inductor 44 A 0.55mOhm Nonstandard
PG0926.461NLT
DigiKey Part Number
PG0926.461NLT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0926.461NLT
Description
FIXED IND 460NH 44A 0.55 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PG0926.461NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
50A
DC Resistance (DCR)
0.55mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)