PG0871.472NLT
DigiKey Part Number
553-PG0871.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PG0871.472NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PG0871.472NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0871.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 6.7A 17 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 6.7 A 17mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PG0871.472NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
17mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)