PC-24-50B17 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Signal Transformer
In Stock: 41
Datasheet
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
PC-24-50B17
DigiKey Part Number
PC-24-50B17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC-24-50B17
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 1.2VA Power Transformer 115V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 100mA, Series 50mA Through Hole
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Pulse Electronics
Center Tap
No
Series
Power - Max
1.2VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
34.93mm L x 28.58mm W
Voltage - Primary
115V
Height - Seated (Max)
30.18mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Voltage - Isolation
1500Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 100mA, Series 50mA