PA5005.222NLT
DigiKey Part Number
553-4102-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-4102-1-ND - Cut Tape (CT)
553-4102-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5005.222NLT
Description
FIXED IND 2.2UH 13A 8.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 13 A 8.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA5005.222NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
16A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
8.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)