PA4547.561NLT
DigiKey Part Number
553-PA4547.561NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA4547.561NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA4547.561NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4547.561NLT
Description
FIXED IND 560NH 5A 33 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 nH Unshielded Molded Inductor 5 A 33mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA4547.561NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.2A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)