PA3784.181HL
DigiKey Part Number
553-2968-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA3784.181HL
Description
FIXED IND 180NH 55A 0.18 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 nH Unshielded Inductor 55 A 0.18mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.18mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.394" L x 0.315" W (10.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
67A