PA2004NL
DigiKey Part Number
553-2923-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2004NL
Description
PULSE XFMR 1:1:1 437UH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
437µH Pulse Transformer 1:1:1 Surface Mount
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:1:1
Manufacturer
Pulse Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Size / Dimension
0.340" L x 0.265" W (8.64mm x 6.73mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.140" (3.56mm)
Inductance
437µH
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
ET (Volt-Time)
20VµS