P1171.473NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 8.670
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 1.003
Datasheet
Bourns Inc.
47 µH Shielded Wirewound Inductor 2.2 A 100mOhm Max Nonstandard
P1171.473NLT
DigiKey Part Number
P1171.473NLT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1171.473NLT
Description
FIXED IND 47UH 2.2A 100 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
P1171.473NLT Models
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
9MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A