BSCH001005055N1SCS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 13.323
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
5.1 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 200mOhm Max 0402 (1005 Metric)
BSCH001005055N1SCS
DigiKey Part Number
553-BSCH001005055N1SCSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSCH001005055N1SCS
Description
FIXED IND 5.1NH 400MA 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.3GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)