PTRD-1C-24S-T5-X
DigiKey Part Number
2634-PTRD-1C-24S-T5-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTRD-1C-24S-T5-X
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
CUL, cURus, UL
Load - Max Switching
12000VA, 4400W
Relay Type
Coil Current
37.5 mA
Coil Resistance
640 Ohms