DNF10-250FIB-D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 298-10541-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DNF10-250FIB-D |
Description | CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DNF10-250FIB-D Models |
Category | Termination Crimp |
Manufacturer Panduit Corp | Wire Gauge 10-12 AWG |
Series | Insulation Fully Insulated |
Packaging Bulk | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Part Status Active | Features Serrated Termination |
Terminal Type Standard | Color Yellow |
Gender Female | Contact Material Brass |
Tab Width 0.250" (6.35mm) | Contact Finish Tin |
Tab Thickness 0.032" (0.81mm) | Insulation Diameter 0.220" (5.59mm) |
Length - Overall 0.960" (24.38mm) | Base Product Number |