JC1A1B-TM-DC12V
DigiKey Part Number
JC1A1B-TM-DC12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JC1A1B-TM-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
2 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Form
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA
Coil Resistance
144 Ohms
Coil Current
83.3 mA