HL2-H-AC100V
DigiKey Part Number
HL2-H-AC100V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HL2-H-AC100V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 100VAC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mfr
Must Operate Voltage
80 VAC
Series
Must Release Voltage
30 VAC
Packaging
Bulk
Operate Time
10 ms
Part Status
Obsolete
Release Time
10 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
cURus, TUV
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
125VAC - Nom
Coil Resistance
8.3 kOhms
Coil Current
12 mA