HJ4-DC12V-D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HJ4-DC12V-D
DigiKey Part Number
HJ4-DC12V-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HJ4-DC12V-D
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Features
Diode
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 625W
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA