HE1AN-SW-AC12V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VAC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HE1AN-SW-AC12V
DigiKey Part Number
HE1AN-SW-AC12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-SW-AC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Must Operate Voltage
8.4 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.8 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, TUV, VDE, UR
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 900W
Coil Resistance
87 Ohms
Coil Current
138 mA