HC1E-L-DC48V-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 434
Datasheet
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HC1E-L-DC48V-F
DigiKey Part Number
HC1E-L-DC48V-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC1E-L-DC48V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Box
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Release Time
20 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Switching Voltage
250VAC - Max
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
1250VA
Relay Type
Coil Current
18.5 mA
Coil Resistance
2.6 kOhms