EEV-TG1J330P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 16
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 1.285
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 800mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EEV-TG1J330P
DigiKey Part Number
PCE3662TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1J330P
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
97.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C