EEU-TA1V101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 1.500
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 472
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 780
In Stock: 448
Upgrade
Rubycon
In Stock: 6
TDK
In Stock: 0
Chemi-Con
Chemi-Con
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
EEU-TA1V101
DigiKey Part Number
10-EEU-TA1V101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-TA1V101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-TA1V101 Models
Ripple Current @ Low Frequency
360.8 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
180 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C