EEU-FM1C471B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3.232
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 559
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Rubycon
In Stock: 313
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
FM SERIES
EEU-FM1C471B
DigiKey Part Number
10-EEU-FM1C471BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FM1C471BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1C471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FM1C471B Models
Ripple Current @ Low Frequency
967.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.29 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
38 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C