EEU-FM1C222B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.818
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.265
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 758
Parametric Equivalent
In Stock: 154
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 399
Nichicon
Rubycon
In Stock: 2
Rubycon
In Stock: 913
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
FM SERIES
EEU-FM1C222B
DigiKey Part Number
P19700CT-ND - Cut Tape (CT)
P19700TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1C222B
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FM1C222B Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.552 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.19 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
15 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C