EEU-FC1E272B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 5.820
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 785
Nichicon
In Stock: 72
Nichicon
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 278
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1E272B
DigiKey Part Number
EEU-FC1E272B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E272B
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1E272B Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.172 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.555 mA @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C